Rehabilitasyon Hizmeti

Kardelen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Kırık, çıkık ve eklem protezleri gibi çeşitli ortopedik ameliyatlar sonrası oluşan fonksiyon bozukluklarının giderilmesi işlemleridir.

Nörolojik Rehabilitasyon
Beyin damarlarında oluşan kanama veya tıkanma sonucunda gelişen inme (hemipleji), travmatik beyin ve omurilik zedelenmeleri sonucunda oluşan felçler ve bölgesel sinir zedelenmeleri sonucu meydana gelen yüz felci, düşük ayak gibi kısmi felçlerin tedavisidir.

Çocuk Rehabilitasyonu
Doğum sırasında veya sonrasında oluşan beyin felçleri (serebral palsi), sinir yaralanmaları gibi fonksiyon bozukluklarının rehabilitasyonudur.Tedaviye erken başlama ve ailenin tedavi sürecindeki katkıları çok önemlidir.

Kardiyopulmoner (Kalp - Akciger) Rehabilitasyon
Kalp ve akciğer hastalıkları sonucunda ortaya çıkan solunum problemlerinden, operasyon uygulanmış bir hastanın iyileştikten sonra yapacağı düzenli egzersizlere kadar çok kapsamlı bir rehabilitasyon alanıdır. Solunum egzersizleri, doğru nefes alıp verme, fonksiyonel kapasiteyi arttırıcı egzersizler, postural drenaj, kardiyopulmoner rehabilitasyonda kullanılan bazı tekniklerdir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, kronik bronşit, açık kalp ameliyatı olanlar, kalp krizi geçirmiş olanlar kardiyopulmoner rehabilitasyondan faydalanır.

Romatolojik Rehabilitasyon

Ankilozan spondilit, romatoid artrit , artoz (kireçlenme) ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavilerini içerir.