Obezite Rehabilitasyonu

Kardelen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Obezite vücutta yağ oranının aşırı derecede artmasına bağlı, kilo alımıyla ortaya çıkan, çevresel etkiler, yeme-içme alışkanlıkları ve tüketilen gıdalarla tetiklenen genetik yapıya sahip kronik bir rahatsızlıktır. Vücut ağırlığındaki fazlalığın koroner kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, inme (beyin damarlarının tıkanması sonucunda gelişen felç), uyku apnesi, osteoartrit ve sosyal izolasyon gibi ciddî hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Obezite geleneksel yöntemler ile tedavi edilebilen basit bir fazla kilo sorunu değildir, yüksek sağlık riskleri taşıyan ciddî bir klinik hastalık ve tehlikeli bir toplumsal sağlık sorunudur. Obezite rehabilitasyonunda hasta, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanı olduğu bir ekip tarafından değerlendirilir. Hastalığa ve hastaya özgü rehabilitasyon programlarıyla kişinin hem kontrollü kilo vermesi sağlanır hem de kilo nedeniyle azalmış veya kaybedilmiş kas-iskelet fonksiyonları eski haline geri döndürülür. Hastanın obeziteye bağlı oluşan kardiyak, eklem ağrıları ve şeker hastalığının gelişiminin engellenmesi sağlanmaktadır.

Obezitenin Belirlenmesi

Obezite beden kitle indeksi(BMI) ile hesaplanır. vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine bölünmesiyle elde edilir. Sağlıklı bir bireyin vücut kitle indeksi 18.50 – 24.99 kg/m2 sınırları içerisinde olmalıdır.

Obezite tedavisi

Egzersiz; günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan her türlü değişik aktivite yapılabilinir. enerji harcamasını artırırken yaralanma riski en düşük düzeyde tutulmalı ve önerilen egzersiz programı, bireye özgü, eğlenceli, uygulanabilir ve bireyin günlük yaşam alışkanlıkları ile uyumlu olmalıdır.Obez bireylerde egzersiz ;kas kütlesini koruyarak yağ dokusunu azaltır,diyet tedavisini destekleyerek sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur,tekrar eski kiloya dönmeyi engeller,kan şekeri kontrolünü sağlar,kolesterolü düzenler,kan basıncı düşürür ve kardiyovasküler hastalık ve inme kaynaklı ölüm riskini azaltır,kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltır,kemik, kas ve eklemlerinizi sağlıklı gelişimini sağlar,öz güveni artırır.

Yaşlanma ile birlikte görülen, genellikle kalça, diz ve omurga mafsallarında ortaya çıkan ağrılı sertliklerdir. Bu sertliklerinsebebi, mafsal yüzeylerinde kalsiyum tuzlarının birikmesidir.